Detaylı Arama

Aranılan İş Konuları

Güncellenmeketedir.

Kadın Çalışanlar İçin Kariyer Yönetimi 105

Yazımızın 5. ve son bölümünde sizlerle Tunçbilek reklam'ın ve eleman tunçbilek'in tecrübelerini paylaşmaya devam ediyoruz. Kadın çalışanlar için kariyer yönetimi yazımızın son bölümünde özgün bir profesyonel kimlik yaratmak için gerekli olan tavır bütünlerini ve özellikle konuşurken dikkat etmeniz gereken noktaları açıklamaya çalışacağız.
 
Öncelikle dikkat edeceğiniz konu hitap şekli olmalıdır. Her profesyonel bibirine adı ve soyası ile hitap edilir ise gerçekten ciddiye alınmaktadır. Özellikle birbirine lakap takarak iletişim kuram profesyoneller zaman zaman oldukça büyük sıkıntılarla karşılaşmaktadır.Zira çalışılan ortam eninde sonunda kurumsal bir yapıdır ve her yapı da ciddiyetsizliğe bir noktaya kadar izin verir. Kendi isim imajını koruyan bireyler üstleriyle daha büyük görevler için daha rahat konuşabilirler çünkü iş motivasyonlarının yüksek olması gerektiği bilinci bu yolla içselleşmektedir.
 
Bu noktada başardığınız işleri üstlerinize göstermekten çekinmeyin. Eğer müşterileriniz size teşekkür mailleri atarsa bunu mutlaka üstleriniz ile paylaşın. Bu noktada topladığınız öz güveni yeni projelerde daha yüksek düzeyli görevleri almada kullanın. Bu noktalarda topladığınız prestij yeni işin sizin üzerinizdeki stresini azaltmanıza olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda sakin kalabilmek yeni fırsatları görebilmek ya da fırsatları kovalayabilmek için hislerinizin ve ruh enerjinizin yüksek olmasını da sağlayacaktır.
 
Diğer bir nokta ise fikirlerinizi tarih atarak kağıda geçirmektir. Bir fikir sunduğunuz zaman mutlaka fikrinizi öne sürdüğünüz tarihi not düşün. Eğer bir başka çalışan sizin fikriniz üzerinden konuşuyor ise söz alın ve o çalışana kendi fikrinizi desteklediği için teşekkür edin. Hiç bir fikrinizin havaya uçup gitmesine izin vermemelisiniz.Konuşurken asla ve asla diğer insanların sizden iyi konuştuğunu düşünmeyin. Bu düşünceleri kendinizden uzaklaştırın çünkü bu fikir büyük ihtimalle gerçeği değil sizin bilinç altınızı yansıtıyor olabilir. Konuşurken uzatmadan, teknik terim kullanmadan hızlıca demek istediğinizi özetleyin. Bİr şeyi anlatırken izin ister tarzda değil yapacağınız şeyi anlatır tarzda iletişim kurun.Hata yaparsanız küçük hatalarınız için özür dilemeyin. Hepimiz insanız ve karşınızdaki insanlar da zaman zaman hata yapmaktalar.
 
Sürekli gülümseyen, iş ortamının gereklilikleri haricinde giyinip - makyaj yapan bir kadın çalışan olmayın. Her alanın gerekliliklerini kafanızda tartışın. Postürünüze ve konuştuğunuz kişiyle göz teması kurmaya özen gösterin. Bu iki noktayı es geçen bireyler kadın ya da erkek olsun amatör çalışan enerjisi ile beraber sağlıksız bir görüntü yaymaktadır unutmayın. Mutlaka yapılması gerekenler listeniz olsun. Bu listeyi yeni şartlara göre güncelleyin ve sürekli yanınızda bulundurarak kontrol edin. Unutmayın her yeni gün yeni bir kapıdır ve her yeni kapı ile karşılaştığınızda anahtar olabilecek yeteneklere sahip olmanız gerek.
 
5 Hafta boyunca sürdürdüğümüz yazı dizimizi zevkle takip ettiğinizi umuyoruz. Eğer sormak istediğiniz konular olur ise bize 444 41 41 numaralı şirket telefonumuzdan da istediğiniz zaman ulaşabilir ve sorularınızı iletebilirsiniz.
 
Yeni bir yazı dizisinde görüşünceye kadar hoşçakalın.
 

Web Tasarım ve Yazılım Epoxsoft